Soita meille 044 702 2700

search Haku

  fi en

Next Step -hankkeesta oli konkreettista hyötyä Lahden seudun vetovoiman vahvistamisessa


31.1.2023

Lahden Seudun Kehitys LADEC Oy
TIEDOTE 31.1.2023

Iltakuva_hyppyrimaet_Promedia_rajattu_1200x750px.jpg

Next Step Lahti Region -EAKR-hankkeessa kehitettiin vuosina 2019–2022 alueellisia liike­toi­min­tae­ko­systeemejä, joissa Lahden seudun yritykset sekä julkiset toimijat ovat yhteistyössä kehittäneet mm. palvelu- ja tuotan­to­ko­ko­nai­suuksia sekä pyrkivät myös vastaamaan osaavan työvoiman saata­vuuteen liittyviin haasteisiin. Next Step -hanke on kaikkiaan hyvä esimerkki siitä, että pitkäjänteisyydellä ja kuntarajat ylittävällä yhteistyöllä on todella merkitystä. Lahden seudun Invest in -työssä tuodaan esille alueen mahdol­li­suuksia kokonai­suutena, seudullisuus tuo markki­nointiin lisävoimaa ja -vaikut­tavuutta. 

LADECin toimi­tus­johtaja Tomi Tura korostaa hankkeen merkitystä uusien yritysten ja inves­tointien houkuttelun kannalta. ”Perustekijät kuten sijainti, yhteydet ja kustan­nustaso ovat Lahden seudulla kunnossa. Haasteena meille on ollut saada riittävän hyvin esiin nämä edut sekä alueella oleva osaaminen ja yhteistyömahdol­lisuudet sijoittuvan yrityksen näkökulmasta. Tätä Lahden seudun tarjoomaa pystyttiin aivan olennaisesti parantamaan hankkeen avulla. Uudet klusterit ja ekosysteemit tarjoavat konkreettista lisäarvoa sijoit­tuville yrityksille”, Tura toteaa. 

Hankkeessa valittiin viisi ekosysteemiä jatko­ke­hi­tykseen 

Hankkeen tavoitteena oli valita vähintään viisi poten­ti­aa­lisinta ekosysteemiä tarkempaan jatko­ke­hi­tykseen. Hankkeen aikana kehitettäviksi ekosys­teemeiksi valikoituivat logistiikka, sähköinen liikenne, liikunta ja urheilu, Niemen alue sekä Vesivehmaan lentoaseman ympäristö. 

KymiRing ympäristöineen näytti pitkään poten­ti­aa­liselta ekosys­teemiltä, mutta ratayhtiön ajauduttua ongelmiin, sen status muuttui nopeasti. KymiRing on kuitenkin esimerkki mahdol­li­suudesta, joka voi tulevai­suudessa kehittyä myös nopeasti positiiviseen suuntaan. 

Hankkeen ohjausryhmän puheen­johtajana toiminut Lahden kaupungin suunnit­te­lu­johtaja Petri Honkanen pitää tärkeänä, että alueen mahdol­li­suuksia on katsottu ekosys­teemien näkökulmasta. ”Suuria kehittämishankkeita kannattaa pohtia kokonai­suuksien ja myös seudullisen yhteistyön näkökulmasta, ei vain yksittäisen yrityksen tai aina edes yksittäisen kunnan kannalta”, toteaa Petri Honkanen. ”Kunta­rajoilla ei liike­toi­minnassa ole suurta merkitystä. Hyödytkin ovat aina alueellisia. Mihin tahansa kaupun­kiseudun kuntaan sijoittuva yritys kanavoi talou­dellisia hyötyjä myös alueen muille kunnille”, Honkanen muistuttaa. 

Merkittävä määrä yritys­kon­takteja

Hankkeen avulla käynnis­tettiin kahden uuden klusterin toiminta: Lahden seudun sähköisen liikenteen klusteri Lahti GEM sekä urhei­lu­lii­ke­toiminnan klusteri Lahti Sports Hub. Lisäksi hankkeen kautta kehitettiin uusia toimin­tatapoja seudulliseen invest in -työhön sekä uudis­tettiin Lahti Business Region -sijoit­tu­mis­mark­ki­nointibrändiä ja verkko­sivusto. Invest in -työn toimin­ta­tapojen ja brändin uudis­ta­misella on ollut konkreettista merkitystä: sijoit­tu­mis­pal­veluiden asiakasmäärä ja sijoit­tuneiden yritysten määrä ovat merkittävästi kasvaneet. Myös kansainväliset invest in -caset ovat lisääntyneet merkittävästi. LADECilla oli hankkeen toimen­piteiden kautta noin 1200 yritys­kontaktia. 

”Ekosys­teemien kehittämistä kannattaa jatkaa myös tulevai­suudessa, koska niillä voi olla merkittävä vaikutus alueen ja yritysten kehittämisen kannalta”, sanoo Next Step Lahti Region -hankkeen projektipäällikkö Pekka Komu.  ”Esimerkiksi Niemen alueessa ja digita­li­saatiossa on vielä paljon uusia mahdol­li­suuksia”, joihin tulemme jatkossa varmasti palaamaan, Komu toteaa. 
 

Lisätietoa:

Pekka Komu
projektipäällikkö 
040 741 3299 | pekka.komu@ladec.fi 

Tomi Tura
toimi­tus­johtaja 
050 323 1050 | tomi.tura@ladec.fi

 

Lisätietoa -> Next Step -hanke
 

EAKR-Vipuvoimaa2014-20-Vellamo-logonauha_476px.png