LADEC jatkaa ympäristöpääkaupunkivuoden perintöä
18.2.2022


Yksi LADECin tehtävistä on tukea yrityksiä kestävän kehitykseen ja vastuullisuuteen liittyvissä ratkaisuissa. Yritysympäristön kehittämisestä vastaava johtaja Tomi Tura LADECista arvioi, että yritysten pitkäjänteinen työ kiertotalouden ja kestävän kehityksen teemojen parissa on osaltaan ollut vaikuttamassa siihen, että Lahti sai Euroopan ympäristöpääkaupunkistatuksen.

- Merkittävä osa yritysten kanssa toteuttamistamme yhteishankkeista kietoutuu tavalla tai toisella ympäristöpääkaupunkivuoden teemoihin: vastuullisuuteen, kestävään kehitykseen ja kiertotalouteen, Tura toteaa.
LADECin koordinoima, kestävän kehityksen mittarointia pk-yrityksissä kehittänyt hanke, sähköisen liikenteen klusteritoiminnan käynnistäminen sekä lukuisat Viljaklusterin yritysten kiertotaloushankkeet ovat kasvattaneet osaltaan Lahden seudun vetovoimaa.
- On ollut mielenkiintoista huomata, että huomattavalla osalla Lahden alueelle sijoittuvista uusista yrityksistä tärkeitä sijoittumisperusteita ovat olleet ympäristöpääkaupunkivuosi ja sen teemoihin liittyvä toiminta, sekä kasvava ja kehittyvä LUT-yliopisto, Tura jatkaa.
Sivujakeista liiketoiminnaksi
LADECin liiketoimintakehittäjä Jukka Selin sai ympäristöpääkaupunkivuoden aikana yrityksiltä runsaasti kiertotalouteen liittyviä yhteydenottoja. Selin tekee tiiviistä yhteistyötä muun muassa Päijät-Hämeen Viljaklusterin yritysten kanssa.
- Viljaklusterin yrityksiä on jatkuvasti mukana erilaisissa kiertotaloushankkeissa, joissa selvitetään arvojakeiden erottamista tuotannon sivuvirroista. Olemme selvittäneet klusterin yritysten kanssa muun muassa hemiselluloosien, proteiinien sekä rasvahappojen erotteluun tulossa olevia uusia menetelmiä. Ne kiinnostavat etenkin elintarvike- ja kosmetiikkateollisuutta.

Panimoiden sekä LUT:n ja LAB-ammattikorkeakoulun kanssa tehdään parhaillaan liiketoiminnallisia tarkasteluja muun muassa hiilidioksidin talteenottoon ja hyödyntämiseen liittyen.
- Teollisuusyrityksissä kokonaisuus on menossa yhä vahvemmin suuntaan, jossa tuotannon sivujakeita ei enää hyödynnetä vain energiantuotannossa ja rehuksi, vaan niistä jalostetaan aidosti uutta liiketoimintaa, Selin summaa.
Mittarit kestävälle kehitykselle
Päijäthämäläisissä pk-yrityksissä kehitettiin viime talven aikana kestävän kehityksen mittareita. LADECin, LUT-yliopiston ja Lahden Teollisuusseuran yhteinen hanke toteutettiin Lahden ympäristöpääkaupunkivuoden projektirahan turvin.

- Me LADECissa jatkamme entiseen tapaan yritysten konsultointia vastuullisuuteen liittyvissä teemoissa. Tiedon tarve on valtava, sillä kuluttajat odottavat yrityksiltä yhtä enemmän näkyvästi vastuullisia tekoja ja vaativat, että ympäristöasiat otetaan huomioon. Myös EU:n kiristyvä taksonomia edellyttää, että yritykset huomioivat ja kompensoivat toiminnassaan hiilijalanjäljen lisäksi jatkossa myös luontokatoa.
Kuluttajien huoli ilmastonmuutoksesta on generoimassa nopean muutoksen myös liikenteeseen, jonka murroksessa Lahden seudun yritykset, julkiset toimijat, korkeakoulut ja kaupunki ovat tiiviisti mukana.
Yritysten yhteistyöalusta
LADECin käynnistämä Lahden seudun sähköisen liikenteen klusteri jatkaa osaltaan Euroopan ympäristöpääkaupunkivuoden tarinaa, joka on jo poikinut LUT-yliopistoon Suomen ensimmäisen sähköisen liikenteen professuurin.

- Sähköistyvän liikenteen kehittäminen linkittyy vahvasti energiantuotannon ja -jakelun ratkaisuihin, jotka tarjoavat moninaisia mahdollisuuksia uudenlaiselle liiketoiminnalle. Lahden seudulla toimiva hiilineutraalin rakentamisen osaamiskeskittymä ja sähköisen liikenteen ratkaisut voivat yhdessä luoda potentiaalisen alustan liiketoimintojen kehittämiselle.
Jauhiaisen mukaan klusteritoiminnassa on parhaillaan työn alla esimerkiksi älykkääseen sähköverkkoon sekä sähkön jakeluun ja -ohjaukseen liittyviä hankkeita, joissa voidaan yhdistää monipuolisesti osaamista niin datataloudesta, digitaalisista ratkaisuista ja palveluista sekä virtuaalisista kehittämisympäristöistä.
- Hankkeita edistetään hyvässä yhteistyössä oppi- ja tutkimuslaitosten, yritysten ja julkisen sektorin toimijoiden kesken, Jauhiainen kertoo.
Sähköisen liikenteen edelläkävijä
Tiina Jauhiaisen kanssa sähköisen liikenteen klusteriyritysten parissa työskentelevä liiketoimintakehittäjä Pekka Komu pitää sähköisen liikenteen klusteria ympäristöpääkaupunkivuoden jatkumona, jonka kehittäminen on vasta alussa.

Seudulle sijoittuvien ja toimivien yritysten kasvu edellyttää uusien osaajien aktiivista kouluttamista. Tiina Jauhiaisen mukaan osaajapulaa ratkotaan parhaillaan yhdessä oppilaitosten kanssa.
- Koulutuskeskus Salpaus lisää sähkö- ja automaatiotekniikan toiseen asteen koulutuspaikkoja ja LAB-ammattikorkeakoululle myönnettiin juuri sähkö- ja automaatiotekniikan koulutusvastuu. LUT-yliopisto sataa vahvasti tutkimukseen muun muassa sähköisen liikenteen professuurin ja tutkimusryhmän voimin, sekä koulutukseen vuoden 2022 syksyllä alkavalla maisteriohjelmalla.
Jauhiainen on mielissään, että juuri Lahti on profiloitunut sähköisen liikenteen edelläkävijäksi.
- Lahdella on logistisesti loistava sijainti sekä alan osaajista muodostuva, timanttinen yritys- ja yhteistyöverkosto. Klusterin avulla voimme edistää esimerkiksi sähköisen liikenteen vaatiman kansallisen jakeluinfran kehittämistä hieman etukenossa, Jauhiainen kaavailee.
Teksti: Taru Schroderus
Pääkuva: Lahden kaupunki, kuvaaja Tuomas Uusheimo
Henkilökuvat: ISOKuva Panu Rissanen